Czy jesteś gotowy, aby zacząć inwestowanie?

Wygraj z inflacją

Trzymanie pieniędzy w banku może być w tej chwili co najmniej frustrujące. Nic więc dziwnego, że większość z nas zaczyna szukać na rynku okazji inwestycyjnych i zastanawia się, w co ulokować swoje pieniądze. Tylko to, że takie rozważania podejmują twoi znajomi, wcale nie oznacza, że ty także jesteś gotowy, aby rozpocząć inwestowanie.

Czym jest inwestowanie?

Najpierw musisz zrozumieć, czym różni się inwestowanie od oszczędzania. Oszczędzanie pieniędzy to zbieranie określonych kwot na znany ci cel. Twoje cele mogą być krótkoterminowe, jak choćby zbliżające się wakacje, wymiana samochodu czy zakup nowych mebli do kuchni. Można też oszczędzać na emeryturę, na przyszłą naukę dziecka czy choćby zakup mieszkania. Inwestowanie to pomnażanie wcześniej zaoszczędzonych pieniędzy. Zasada jest prosta, zainwestowany kapitał ma przynieść nam zysk, który wcale nie jest gwarantowany (lub bardzo rzadko). Inwestowanie wiąże się więc z ryzykiem. Nietrafiona, zła lub po prostu głupia inwestycja może oznaczać, że stracimy nasz kapitał, a przynajmniej jego część.

Dlaczego nie oszczędzamy przez inwestowanie?

Spłać wszystkie długi

To podstawa, bo jeśli masz jakiekolwiek długi, musisz rozpocząć od ich spłacenia. Praktycznie nie ma inwestycji, na której jesteś w stanie zarobić tak dużo, jak kwota odsetek i prowizji, której zażyczy sobie twój bank w zamian za pożyczenie ci pieniędzy. Dlatego, zanim zaczniesz w ogóle myśleć o jakichkolwiek inwestycjach, najpierw spłać swoje długi. W przypadku zadłużenia konsumenckiego jest to oczywiste, w przypadku korzystnej hipoteki do przemyślenia. Obecnie kredyty hipoteczne są oprocentowane korzystnie i pieniądz jest stosunkowo tani na rynku. Tyle tylko, że nie jest to sytuacja stała i w każdej chwili może ulec zmianie. To powód, dla którego warto mieć czystą hipotekę przed rozpoczęciem inwestycji.

Uzbieraj poduszkę bezpieczeństwa i fundusz awaryjny

To tak zwane święte pieniądze i dopóki ich nie masz, nawet nie myśl o inwestowaniu. Zabezpieczenie finansowe na wypadek jakiejkolwiek awarii, nieważnego czy popsutego auta, czy koniecznej serii wizyt u lekarzy specjalistów jest niezbędne. Podobnie, jak poduszka bezpieczeństwa, która zapewni ci środki na życie w razie utraty pracy czy choroby, która uniemożliwi ci zarabianie. To pieniądze, które musisz mieć zawsze pod ręką i które absolutnie nie mogą być inwestowane.

Zgromadź gotówkę

Nigdy nie inwestuj kapitału z poduszki bezpieczeństwa, czy tego, który zgromadziłaś, myśląc o realizacji konkretnego celu. Na inwestycje potrzebna ci jest gotówka i to taka, którą trzymasz pod ręką. Na rynku kapitałowym zdarzają się okazję, ale aby z nich skorzystać trzeba mieć żywy pieniądz pod ręką.

Ucz się i dokształcaj

Nie zostaniesz dobrym inwestorem, jeśli będzie brakować ci wiedzy. Naprawdę, w sytuacji, gdy nie wiesz nic o giełdzie, a słowo dywidenda wydaje ci się wypowiedzią w obcym języku, po prostu daj sobie spokój. Może się okazać, że okażesz się jedną z tych naiwnych osób, które zaniosły oszczędności życia do Amber Gold, a potem nie rozumiały, czemu je tracą. Zanim w cokolwiek zainwestujesz, musisz bardzo dobrze wiedzieć, na czym polega inwestycja, w czym lokujesz kapitał i jakich zysków możesz się spodziewać. Konieczna jest także świadomość ewentualnej straty.

Inwestuj

Zacznij od odpowiedzi na proste pytanie, dlaczego chcesz inwestować, bo od tej odpowiedzi będzie zależała rodzaj inwestycji, której powinieneś szukać. Jeśli masz mały kapitał i chcesz go szybko pomnożyć, bo brakuje ci pieniędzy na życie, zapewne potrzebna ci ryzykowna inwestycja krótkoterminowa. To zwykle duża presja, bo inwestowanie to nie najlepszy sposób na zarabianie. Po prostu, w inwestowaniu nic nie jest pewne. Zupełnie inaczej jest, jeśli zgromadziłeś spore oszczędności i zysk przyda ci się dopiero na emeryturze. Wtedy twój stres będzie zupełnie inny i pozwolisz sobie na dużo więcej.