Dlaczego ciężko jest oszczędzać i inwestować w tym samym czasie?

Oszczędności to zupełnie co innego niż inwestycja. Naprawdę niewiele osób jest w stanie pogodzić je ze sobą i oba te elementy prowadzić z takim samym zaangażowaniem. Dziś otwarcie mówi się, że znacznie lepiej jest skupić się tylko na jednym, zależnie od naszych dochodów i możliwości zarządzania pieniędzmi. I jak nietrudno się domyślić, oszczędzanie jest znacznie prostsze i wymaga od nas mniej nakładów.

Oszczędzanie

Oszczędzanie zachęca nas do racjonalnego gospodarowania posiadanymi przez nas pieniędzmi. Oznacza to, że dzięki niemu możemy ograniczać maksymalnie nasze koszty i zwiększać zyski tak, aby na koniec miesiąca zostawać z jak największą wolną kwotą do naszej pełnej dyspozycji. Inwestowanie z kolei wymaga od nas ciągłego wydawania pieniędzy w celu umieszczenia ich w miejscach, w których będą same na siebie zarabiały i przynosiły nam niewielki zysk. Już na pierwszy rzut oka można więc pomyśleć, że mocno się one ze sobą gryzą, a co za tym idzie, wielu z nas byłoby ciężko je pogodzić.

Oszczędzanie – jeżeli nie lokata w banku to co?

Inwestowanie

Inwestor musi skupiać się cały czas na puszczaniu swoich pieniędzy w ruch. Zdaje sobie świetnie sprawę z tego, że to, co leży bezpiecznie na lokacie, jest bezużyteczne. Nie zbiera więc szczególnie oszczędności i stara się polegać tylko i wyłącznie na wypracowanym zysku. Z kolei osoba oszczędzająca woli nie ryzykować i nie tracić niepotrzebnie na niepewnych inwestycjach. Lubi czuć, że ma pod sobą poduszkę finansową i nie musi martwić się o swoją przyszłość. Zwykli ludzi raczej nie mają wystarczająco środków, żeby prowadzić oba takie style życia, dlatego poprzestają tylko na jednym na raz.

Co wybrać?

Czy lepiej jest oszczędzać, czy inwestować? Tak naprawdę bardzo ciężko jest to określić. Zależy to od masy różnego rodzaju czynników, w tym także naszego podejścia do obu tych rozwiązań. Jeśli nie czujesz się pewnie na rynku i nie masz czasu na zbieraniu o nich informacji, nie powinieneś brać się za inwestowanie, ale jeśli Cię to pociąga, to może się okazać, że warto byłoby spróbować. Trzeba tylko pamiętać o umiarze. Granicę naszych możliwości wyznaczają nasze zarobki i potrzeby. Nie zadłużaj się dla inwestycji i nie skąp na wszystkim dla oszczędności. Niech pieniądze będą w twoim życiu tylko dodatkiem.