Oszczędzanie – jeżeli nie lokata w banku to co?

Lokata to przeszłość

Z miesiąca na miesiąc coraz więcej Polaków rezygnuje z lokat. Powód? Ten produkt bankowy przestał przynosić jakikolwiek zysk. Oprocentowanie lokat terminowych wynoszące jeden procent to tylko wspomnienie. 0,1 procent w skali roku mało już kogo interesuje. Lokata to tylko wspomnienie, ale co w zamian? Gdzie ulokować swoje oszczędności?

Nieruchomości

Pierwsza odpowiedź, jaka nasuwa się osobom chcącym pomnażać swoje oszczędności to nieruchomości. Mieszkanie w mieście (zakupione na wynajem) to dobra inwestycja, pod warunkiem, że lokal będzie atrakcyjny. Dla studentów plusem będzie bliskość do uczelni. Dla rodziny – bliskość szkoły i terenów rekreacyjnych. Dla turystów niewątpliwym atutem jest mieszkanie w bliskiej odległości od głównych atrakcji (od centrum miasta, od morza itp.). Kupując mieszkanie należy spojrzeć na inwestycję z szerszej, długoterminowej perspektywy, uwzględniając wszystkie możliwe scenariusze. Przewidywalność i wiedza są nieodzowne, gdy lokujemy kapitał w nieruchomości i chcemy z niego czerpać zyski.

Antyki i sztuka

To obszar, który może pochwalić się coraz większymi obrotami. Unikatowe obrazy i rzeźby są pięknem samym w sobie i z roku na rok przybywa im lat – są coraz cenniejsze. Rynek sztuki to znakomita inwestycja, ale i tu wiedza i fachowa pomoc są niezbędne, by nie stracić, a zyskać.

Nie każdy ma odwagę i wiedzę, by ulokować swoje oszczędności w sztuce. Złoto wydaje się być bezpieczniejszą przystanią dla pieniędzy. Złoto, w przeciwieństwie do pieniędzy, jest gwarantem wartości, bo zawsze było i jest dobrą lokatą kapitału.

Akcje na giełdzie

Tak, to lokata i zyski w jednym. Zanim jednak zainwestujemy, warto skorzystać z pomocy doradztwa inwestycyjnego, by uniknąć błędów, a co za tym idzie, straty pieniędzy.

Kryptowaluty

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są kryptowaluty. Warto jednak zaznaczyć, że wirtualne waluty i inwestowanie w nie wiąże się z pewnym ryzykiem, również tym związanym z zagrożeniem ze strony hakerów. Po raz kolejny wyłania nam się ten sam wniosek: zanim zaczniemy inwestować, zapoznajmy się z obszarem, na którym zamierzamy to robić, z jego mechanizmami i uwarunkowaniami. Miejmy wyobraźnię…

Dlaczego ciężko jest oszczędzać i inwestować w tym samym czasie?